30 stycznia 2020

Kiedy dokonuje się oceny ryzyka zawodowego?

Ocena ryzyka zawodowego to temat, który niejednokrotnie poruszają nasze szkolenia bhp Gdańsk, Olsztyn, Warszawa. Należy ona bowiem do obowiązków każdego pracodawcy. Kiedy należy dokonać takiej oceny? Czym w ogóle jest ryzyko zawodowe?

Ryzyko zawodowe a obowiązki pracodawcy

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca ma dwa zasadnicze obowiązki, związane z zagadnieniem ryzyka zawodowego. Po pierwsze powinien on ocenić i dokumentować ryzyko zawodowe, związane z wykonywaną pracę oraz stosować niezbędne środki profilaktyczne, zmniejszające to ryzyko. Po drugie natomiast powinien on informować pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, a także o zasadach ochrony przed tymi zagrożeniami.

Czym jest ryzyko zawodowe?

No właśnie, ale czym właściwie jest ryzyko zawodowe? Nasze szkolenia bhp gdańsk, olsztyn, warszawa przywołują definicję, której co prawda nie ma w przepisach, ale wielokrotnie była ona formułowana przez doktrynę i naukę prawa. Za ryzyko zawodowe należy zatem uznawać „prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących straty, w szczególności wystąpienia u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy.”

Czym jest ocena ryzyka zawodowego?

Pracodawca, realizując swoje, ustawowe obowiązki, powinien zatem dokonywać okresowej oceny ryzyka zawodowego. Na podstawie tego dokumentu możliwe będzie stwierdzenie, na jakie urazy lub pogorszenie stanu zdrowia narażeni są pracownicy, a także jakie zagrożenia mogą wystąpić w danym środowisku pracy. Sporządzenie oceny ryzyka zawodowego umożliwi również określenie ewentualnych działań, których podjęcie powinno ochronić pracowników i zniwelować ryzyko ewentualnych wypadków w danym zakładzie pracy.

Kiedy należy sporządzić ocenę ryzyka zawodowego?

W przepisach Kodeksu pracy i innych regulacjach, odnoszących się do kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy, nie określono terminów wykonywania oceny ryzyka zawodowego. W tym zakresie pomocniczo można jednak stosować obowiązującą normę PN-N-18002:2000 System zarządzenia bezpieczeństwem i higieną pracy. Ten dokument formułuje bowiem regułę, zgodnie z którą ocenę ryzyka zawodowego należy wykonywać okresowo i zawsze wówczas, gdy wykorzystywane do jego oceny informacje straciły swoją aktualność.

Okresowo… czyli kiedy?

Każdy zakład pracy powinien zatem samodzielnie ustalić określony termin wykonywania okresowej oceny ryzyka zawodowego. Ponadto, pracodawcy są do tego zobowiązani za każdym razem, gdy dotychczasowe dane tracą aktualność. Dzieje się tak chociażby w przypadku tworzenia nowych stanowisk pracy, wprowadzania zmian w stosowanych środkach ochronnych, kiedy wydarzy się wypadek przy pracy i tak dalej. Wszystkie możliwe sytuacje szczegółowo opisują nasze szkolenia BHP Gdańsk, Olsztyn, Warszawa.

Klienci
Zobacz nasze referencje

Z naszych usług skorzystali dotychczas:

Nasze oddziały

TBF s.c.

Centrala

ul. Księcia Ziemowita 53

03-885 Warszawa

tel. kom. +48 504 422 096

e-mail: biuro@tbf.com.pl

 

tel/fax: (+48) 22 679 66 22

tel/fax: (+48) 22 678 34 13