27 wrzesień 2018

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szkolenia bhp?

Zgodnie z przepisami ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz systematyczne prowadzenie szkoleń pracowników w zakresie bhp. Regulacje ustawowe wskazują nadto w jakim zakresie oraz z jaką częstotliwością należy przeprowadzać szkolenia bhp. Pracodawca, zatrudniając pracowników, musi zatem na stałe korzystać z usług firm, oferujących tego typu kursy. Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę do współpracy?

Posiadane kwalifikacje

Szkolenia bhp nie mają na celu wyłącznie spełnienia ustawowego obowiązku. Rzecz polega na tym, aby rzeczywiście wyposażyć pracowników w niezbędną wiedzę na temat bezpieczeństwa i higieny pracy, aby potrafili właściwie reagować w różnych sytuacjach, które mogą ich spotkać. Chodzi o to, aby wiedzieli w jaki sposób posługiwać się otrzymanym sprzętem, jakie działania należy uznać za niebezpieczne, a także jak zachować się w sytuacji kryzysowej, takiej jak pożar lub zasłabnięcie. Ważne zatem, aby zatrudnieni behapowcy posiadali wymaganą wiedzę i uprawnienia.

Sposób przekazywania wiedzy

Istotny jest również sposób przekazywania wiedzy. Należy bowiem pamiętać, że mamy do czynienia z trudną materią, opartą na skomplikowanych ustawach. Aby informacje rzeczywiście “trafiły” do odbiorców, należy prezentować je w przystępnej formie. W tym zakresie świetnie sprawdzą się nowoczesne technologie, prezentacje multimedialne i tak dalej. Zyskującym popularność rozwiązaniem jest również e-learning (dot. szkoleń okresowych z wyłączeniem stanowisk robotniczych). Dzięki niemu ograniczamy koszty, oszczędzamy czas, nie zaburzamy pracy przedsiębiorstwa, bo pracownicy mogą uczestniczyć w szkoleniu w różnym czasie, a także możemy przeszkolić na raz nieograniczoną liczbę pracowników.

Elastyczność

Ważne również, aby wybrana firma potrafiła dostosować się do naszych potrzeb. Pracodawcom zależy na tym, aby przeprowadzić szkolenia bhp w jak najmniej inwazyjny sposób, bez konieczności zaburzania rytmu dnia. Warto zatem postawić na tę firmę szkoleniową, która jest mobilna, dojeżdża do klienta albo oferuje szkolenia w niewielkiej odległości od firmy.

Cena

Niekoniecznie im tańsze tym lepsze, dlatego jeżeli pierwszym i podstawowym elementem, który bierzemy pod uwagę, przy wyborze firmy szkoleniowej, jest cena, powinniśmy się poważnie zastanowić. Należy bowiem zauważyć, że czasami firmy szkoleniowe oferują dodatkowe korzyści, które w ogólnym rozrachunku pozwolą nam na większe oszczędności. Przykładowo, mamy droższą firmę, która proponuje szkolenia w postaci e-learningu oraz tańszą, do której trzeba dowieźć pracowników. Dlaczego na droższej więcej zaoszczędzimy? Nie musimy płacić za dostarczenie pracowników na miejsce szkolenia, nie destabilizujemy pracy, nie musimy szukać zastępstwa dla tych osób. A to nie wszystkie korzyści.

Kompleksowość

Ważne również jest, aby firma szkoleniowa zrealizowała wszystkie nasze potrzeby, związane z wypełnieniem obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Sprawdźmy zatem, jak szeroki wachlarz usług oferuje. Same szkolenia bhp to trochę za mało. Dobrze jest, jeżeli w ramach tej usługi otrzymamy dodatkowe korzyści, takie jak chociażby: przeprowadzanie audytów w zakresie bhp, ocenę ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy, merytoryczną pomoc w realizacji nakazów, decyzji i zarządzeń wydawanych przez PIP i PIS, pomiary czynników szkodliwych na stanowiskach pracy i inne.  

Klienci
Zobacz nasze referencje

Z naszych usług skorzystali dotychczas:

Nasze oddziały

TBF s.c.

Centrala

ul. Jagiellońska 88

00-992 Warszawa

tel. kom. +48 507 300 506

e-mail: biuro@tbf.com.pl

 

tel/fax: (+48) 22 679 66 22

tel/fax: (+48) 22 678 34 13