15 lutego 2018

Czynniki szkodliwe w środowisku pracy

Newralgicznym tematem, związanym z bezpieczeństwem i higieną pracy jest zagadnienie czynników szkodliwych i uciążliwych w środowisku pracy. Spotyka się z nimi wiele osób w różnych, działających na rynku branżach, a jednak wciąż w polskim społeczeństwie istnieje pewna nieświadomość zagrożeń, z nimi związanych. Tymczasem występowanie czynników szkodliwych wymaga zastosowania szczególnych środków ostrożności.

Podstawa prawna

Zgodnie z art. 227 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy „pracodawca jest obowiązany stosować środki zapobiegające chorobom zawodowym i innym chorobom, związanym z wykonywaną pracą, w szczególności: 1) utrzymywać w stanie stałej sprawności urządzenia ograniczające lub eliminujące szkodliwe dla zdrowia czynniki środowiska pracy oraz urządzenia służące do pomiarów tych czynników; 2) przeprowadzać, na swój koszt, badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia, rejestrować i przechowywać wyniki tych badań i pomiarów oraz udostępniać je pracownikom.” Pytanie zatem – czym są szkodliwe  dla zdrowia czynniki środowiska?

Szkodliwe dla zdrowia czynniki środowiska – podział

W zasadzie polski system prawny wyróżnia trzy typy czynników szkodliwych na zdrowia człowieka, z którymi może się on spotkać w pracy. Po pierwsze są to czynniki szkodliwe dla zdrowia – BHP, czyli takie, których oddziaływanie może prowadzić lub prowadzi do schodzenia, traktowanego jako choroba zawodowa. Drugą grupę stanowią natomiast czynniki uciążliwe, czyli takie, których oddziaływanie może być przyczyną złego samopoczucia lub nadmiernego zmęczenia, które nie prowadzi jednak do trwałego pogorszenia stanu zdrowia.

Czynniki szkodliwe

Poprawnie prowadzone szkolenia bhp wyczulają pracodawców i pracowników przede wszystkim na to, czym są czynniki szkodliwe, bowiem to one niosą za sobą największe ryzyko. Tę kategorię można podzielić na trzy zasadnicze grupy: fizyczne (na przykład hałas, drgania mechaniczne, mikroklimat, pola i promieniowania elektromagnetyczne), chemiczne (na przykład substancje toksyczne, drażniące, uczulające, rakotwórcze) oraz biologiczne (na przykład bakterie, wirusy, grzyby). Występowanie wyżej wymienionych czynników wymaga najczęstszej i najdokładniejszej kontroli ze względu na wiążące się z nimi ryzyko.

Czynniki uciążliwe

Nasze szkolenia bhp olsztyn, gdańsk, warszawa mają również za zadanie zapoznać pracowników z kategorią czynników uciążliwych. Do nich z kolei zalicza się: obciążenie fizyczne (statyczne i dynamiczne) oraz obciążenie psychiczne (obciążenie umysłu, niedociążenie, obciążenie emocjonalne). A zatem czynniki uciążliwe możemy spotkać praktycznie w każdej branży. Właśnie dlatego, aby im przeciwdziałać, stanowiska pracy powinny być zorganizowane zgodnie z zasadami ergonomii, stosownie do rodzaju wykonywanej pracy.

We wszystkich placówkach, w których mogą wystąpić jakiekolwiek czynniki szkodliwe dla zdrowia, niezbędny jest nadzór bhp. Oczywiście, o wszelkich czynnikach informujemy również poprzez nasze szkolenia bhp gdańsk, olsztyn, warszawa.

Klienci
Zobacz nasze referencje

Z naszych usług skorzystali dotychczas:

Nasze oddziały

TBF s.c.

Centrala

ul. Księcia Ziemowita 53

03-885 Warszawa

tel. kom. +48 504 422 096

e-mail: biuro@tbf.com.pl

 

tel/fax: (+48) 22 679 66 22

tel/fax: (+48) 22 678 34 13