30 stycznia 2018

Przepisy BHP a upadki z wysokości

Statystyki sporządzane przez Główny Urząd Statystyczny od lat wskazują, że jednym z najczęstszych wypadków przy pracy są upadki z wysokości. Niewątpliwie praca na wysokościach pojawia się w wielu zawodach i branżach – nie tylko wśród pracowników fizycznych. W tych zakładach, gdzie możliwe jest tego typu ryzyko, powinno się stosować szczególne środki ostrożności. Tam właśnie, największe znaczenie mają szkolenia bhp i nadzór bhp.

Praca na wysokości – czyli co?

Praca na wysokości znalazła swoje miejsce w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z § 105 tego aktu „pracę na wysokości w rozumieniu rozporządzenia jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi.” Pracą na wysokości nie jest z kolei praca na powierzchni, (niezależnie od wysokości, na jakiej się znajduje), jeżeli powierzchnia ta: osłonięta jest ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi oraz wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.

W jaki sposób zabezpieczać się przed upadkiem?

Szkolenia bhp gdańsk pozwalają zdobyć pracownikom niezbędną wiedzę na temat wymaganych środków ochrony w przypadku pracy na wysokości. Najpopularniejszymi formami zabezpieczenia się przed upadkiem jest tak zwany indywidualny sprzęt ochronny. W ramach tych akcesoriów możemy znaleźć między innymi – różnego rodzaju uprzęże i ochraniacze (na głowę, kolana, plecy, dłonie itd.). Dodatkowo, środki ochrony obejmują – barierki, balustrady, siatki bezpieczeństwa, systemy powstrzymywania spadania, szelki bezpieczeństwa i inne. Podstawowe zasady wyposażania pracowników w niezbędny sprzęt powinny znaleźć się w regulaminie pracy, uchwalonym na podstawie przepisów ww. rozporządzenia oraz ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

Wybór stosownych środków

Dokonanie wyboru odpowiedniego sprzętu jest natomiast uzależnione od uprzednio przeprowadzonej oceny ryzyka. Warto w tym kontekście pamiętać, że każdy typ pracy na wysokości jest uznawany za pracę szczególnie niebezpieczną. To staramy się uświadomić naszym kursantom w czasie przeprowadzanego przez nas szkolenia bhp. W zależności od typu i formy zajęcia, a także stopnia ryzyka, stosuje się różne środki ostrożności. Najważniejszym elementem w procesie ustalania poziomu zagrożenia, związanego z wykonywaniem tego typu pracy, jest szczegółowe wskazanie możliwych niebezpieczeństw, a w dalszej kolejności uwzględnienie możliwych w tym kontekście rozwiązań. Obowiązkiem pracodawcy jest:

  • określenie rodzaju wykonywanej przez pracowników pracy,
  • rodzajów oraz natężenia czynników szkodliwych i niebezpiecznych,
  • części ciała pracowników narażonych na działanie czynników szkodliwych,
  • pozycji, w której wykonuje się pracę,
  • konieczności przemieszczania się,
  • sposobu wentylacji pomieszczeń, a także innych zagrożeń zewnętrznych. 
Klienci
Zobacz nasze referencje

Z naszych usług skorzystali dotychczas:

Nasze oddziały

TBF s.c.

Centrala

ul. Księcia Ziemowita 53

03-885 Warszawa

tel. kom. +48 504 422 096

e-mail: biuro@tbf.com.pl

 

tel/fax: (+48) 22 679 66 22

tel/fax: (+48) 22 678 34 13