10 lipca 2018

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika

Mając na uwadze powagę zagadnienia, jakim jest bezpieczeństwo i higiena pracy, ustawodawca sformułował w polskim systemie prawnym przepisy, przewidujące negatywne konsekwencje dla osób, które dopuszczają się zaniedbań lub celowo lekceważą obowiązujący porządek prawny i nie wypełniają swoich obowiązków, związanych z bhp w należyty sposób. Jakie wykroczenia zostały przewidziane w Kodeksie pracy? O tym traktują nasze szkolenia bhp.

Charakter prawny wykroczeń

Na wstępie należy wskazać, że aby uznać dany czyn za wykroczenie, musi on być społecznie szkodliwy i zawiniony (zarówno umyślny, jak i nieumyślny). Sprawcą takiego czynu może być zarówno pracownik, jak i pracodawca (lub osoba, działająca w jego imieniu).

Katalog wykroczeń w ramach bhp

Katalog wykroczeń, związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy został sformułowany w art. 283 Kodeksu pracy. Do odpowiedzialności zostanie pociągnięty przede wszystkim ten, kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy, kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzegał przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Kary zostały przewidziane również dla osób, które nie zapewniły, aby budowa lub przebudowa obiektu budowlanego lub jego części, w których przewiduje się pomieszczenia pracy, była wykonywana na podstawie przepisów bhp, które wyposażyły stanowiska pracy w maszyny i urządzenia techniczne, niespełniające wymagań, dotyczących oceny zgodności, które dostarczyły pracownikowi środki ochrony indywidualnej, niespełniające wymagań dotyczących ochrony zgodności, które stosowały materiały i procesy technologiczne bez uprzedniego ustalenia stopnia ich szkodliwości, substancje chemiczne i mieszaniny nieoznakowane, substancje niebezpieczne, stwarzające zagrożenie, nieposiadające kart charakterystyki oraz opakowań zabezpieczających, które nie zawiadomiły właściwego okręgowego inspektora pracy, prokuratora lub innego właściwego organu o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy, które nie wykonały w wyznaczonym terminie nakazu Państwowej Inspekcji Pracy, które utrudniały działalność organu PIP, które bez zezwolenia właściwego inspektora pracy dopuściły do wykonywania pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko do ukończenia przez nie 16 roku życia.

Możliwe następstwa

Kodeks pracy za popełnienie wyżej wskazanych czynów, związanych z naruszeniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przewidział karę grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł. Nie jest wykluczone również zastosowanie dodatkowych środków, w postaci kary nagany (sformułowanej w art. 36 Kodeksu wykroczeń), środka oddziaływania społecznego (wskazanego w art. 39 § 4 Kodeksu wykroczeń) oraz środka oddziaływania wychowawczego (obecnego w art. 41 Kodeksu wykroczeń).

Szkolenia bhp gdańsk, olsztyn, warszawa

Prowadzone przez naszych specjalistów szkolenia bhp Warszawa, Gdańsk, Olsztyn niejednokrotnie poruszają temat ewentualnych sankcji, za niedopełnienie ciążących na pracowniku lub pracodawcy obowiązków. Staramy się aby nasze szkolenia bhp były kompleksowe i rzetelne, dlatego uważamy, że to zagadnienie mieści się w ramach koniecznej wiedzy, jaką powinien posiąść każdy pracodawca oraz każdy pracownik.

Klienci
Zobacz nasze referencje

Z naszych usług skorzystali dotychczas:

Nasze oddziały

TBF s.c.

Centrala

ul. Księcia Ziemowita 53

03-885 Warszawa

tel. kom. +48 504 422 096

e-mail: biuro@tbf.com.pl

 

tel/fax: (+48) 22 679 66 22

tel/fax: (+48) 22 678 34 13