20 kwietnia 2020

Koronawirus – BHP w nowej rzeczywistości

Coraz częściej mówi się o tym, że świat znacząco zmieni się po epidemii. Trzeba będzie dostosować się do zupełnie innej rzeczywistości. Szacujemy, że wirus SARS-CoV-2 nieźle namiesza też w zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy. O czym będziemy mówić podczas szkolenia bhp? Jakich zmian się spodziewamy? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Odmrażanie gospodarki w toku

Kolejne fazy odmrażania polskiej gospodarki powodują, że w TBF mamy pełne ręce roboty. Nasi klienci zadają wiele pytań o to, w jaki sposób zorganizować pracę po okresie izolacji i zastoju. Konieczne jest realizowanie rozmaitych, nowych wytycznych, formułowanych przez rząd. Musimy też dostosować warunki pracy w taki sposób, aby jej wykonywanie było w pełni bezpieczne dla pracowników i klientów przedsiębiorstw. Nie w każdym zakładzie pracy możliwe jest dokonanie niezbędnych zmian, aby jednocześnie zapewnić ciągłość produkcji i prowadzenia działalności w ogóle. To poważny problem, z którym musimy się teraz zmierzyć.

Ryzyko pracodawcy

W tym wszystkim należy bowiem pamiętać, że to pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w swoim zakładzie pracy. Wynika to z przepisów Kodeksu pracy. Nie tylko powinien w tym zakresie chronić zdrowe i życie pracowników, ale też zapewniać im bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Jego obowiązkiem jest zatem takie opracowanie wewnętrznych procedur, aby były nie tylko zgodne z przepisami prawa, ale jednocześnie odpowiednio zabezpieczały pracowników przed ewentualnym zarażeniem koronawirusem. Może w tym zakresie korzystać z rozmaitych mechanizmów i systemów. Zarówno z nowoczesnych narzędzi technologicznych i technicznych, jak i dodatkowych zasobów ludzkich.

O bhp dba tylko pracodawca?

Co jednak istotne, nie tylko pracodawca dba o to, by praca wykonywana była w sposób bezpieczny. Oczywiście on ponosi zasadniczą odpowiedzialność. Ochrona przed koronawirusem i jego skutkami wymaga jednak współdziałania zarówno pracodawcy, całej kadry pracowniczej, jak i wszystkich, zatrudnionych pracowników. Tutaj szczególną rolę odegrają prawdopodobnie szkolenia bhp. Na nich będziemy przybliżać pracodawcom i pracownikom zasady funkcjonowania w nowej, koronawirusowej rzeczywistości. Powrót jest możliwy, ale wymaga trochę wysiłku i zaangażowania po obu stronach. Jesteśmy jednak przekonani, że w obecnej sytuacji, kiedy wisi nad nami widmo bezrobocia, pracownicy chętnie podejmą walkę o swoje miejsce pracy.

Warto przygotować się wcześniej

Co przy tym istotne, przygotowania do „nowego startu” należy rozpocząć odpowiednio wcześnie. Nawet jeżeli dana branża jeszcze nie „ruszyła” na dobre i nie objął jej aktualny etap odmrożenia gospodarki, warto działać. Ze swojej strony oferujemy naszych najlepszych specjalistów. Przeprowadzimy szkolenia bhp, które uwzględnią nowe realia. Powiemy jak zorganizować pracę i jak skonstruować procedury, które zapewnią płynne funkcjonowanie zakładu pracy. Oczywiście szkolenia bhp prowadzimy na razie wyłącznie w formie e-learningu. Dzięki temu nie stwarzamy zagrożenia dla siebie i innych. To atrakcyjna forma kursu, która nie tylko jest wygodniejsza od standardowej – stacjonarnej – ale również dużo tańsza i efektywniejsza.

Klienci
Zobacz nasze referencje

Z naszych usług skorzystali dotychczas:

Nasze oddziały

TBF s.c.

Centrala

ul. Księcia Ziemowita 53

03-885 Warszawa

tel. kom. +48 504 422 096

e-mail: biuro@tbf.com.pl

 

tel/fax: (+48) 22 679 66 22

tel/fax: (+48) 22 678 34 13