20 grudnia 2019

Czym są środki ochrony indywidualnej?

Środki ochrony indywidualnej to jedno z podstawowych zagadnień, które poruszają nasze szkolenia bhp. One bowiem przede wszystkim zapewniają pracownikom optymalny poziom bezpieczeństwa. Chronią przed urazami, otarciami i innymi mniej lub bardziej poważnymi wypadkami, które mogą przytrafić się wykonującemu określone obowiązki zawodowe.

Środki ochrony indywidualnej – katalog

Środki ochrony indywidualnej to wszelkie środki, które chronią zdrowie i życie pracownika. Każda branża i każde specjalistyczne stanowisko wymaga stosowania nieco innego asortymentu środków ochronnych. Od 2004 r. obowiązuje norma, zgodnie z którą środki ochrony indywidualnej klasyfikuje się zgodnie z regulacjami unijnymi (dyrektywa 89/686/EWG). Środkami ochrony indywidualnej nazwiemy nie tylko odzież ochronną, czyli wszelkiego rodzaju ochraniacze klatki piersiowej, barku lub brzucha). To również środki ochrony kończyn (między innymi ochraniacze stóp, kolan, łokci, dłoni, a także obuwie ochronne) oraz głowy, twarzy i oczu (hełmy, kaski, okulary ochronne). Dodatkowo środkami ochrony indywidualnej mogą być wszelkiego rodzaju kombinezony gazoszczelne, a także środki, które chronią przed upadkiem z wysokości.

Co nie stanowi środka ochrony indywidualnej?

Nasze szkolenia bhp mają jednak za zadanie uświadomić naszych kursantów, że nie wszystko będzie wchodziło w skład kategorii środków ochrony indywidualnej. Między innymi należałoby tutaj wymienić mundury, środki ochrony indywidualnej używane przez wojsko, policję oraz inne służby utrzymania porządku publicznego, wyposażenie stosowane przez służby pierwszej pomocy. Do tego katalogu nie należy również zliczyć środków ochrony indywidualnej, stosowanych na podstawie przepisów – Prawo o Ruchu Drogowym. No i oczywiście można też wykluczyć wszelkie wyposażenie sportowe, środki służące do samoobrony i tak dalej.

Obowiązki pracodawcy w zakresie środków ochrony indywidualnej

Przepisy Kodeksu pracy stanowią, że jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W ramach realizacji tych powinności pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej, zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników, występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami. W konsekwencji nie jest zmartwieniem pracownika to, iż wykonując określone czynności powinien posiadać kas albo specjalne rękawice. Taki sprzęt musi mu dostarczyć pracodawca.

Kiedy należy stosować środki ochrony indywidualnej?

Środki ochrony indywidualnej należy stosować w dwóch sytuacjach. Po pierwsze wtedy, gdy nie da się w inny sposób uniknąć pewnych zagrożeń. Po drugie natomiast wtedy, gdy nie można wystarczająco ich ograniczyć przy użyciu środków ochrony zbiorowej albo odpowiednie organizacji pracy. Oczywiście o tym, czy środki ochrony indywidualnej są konieczne czy też nie, powinien przesądzić sam pracodawca. O tym też często informują nasze szkolenia bhp.

Klienci
Zobacz nasze referencje

Z naszych usług skorzystali dotychczas:

Nasze oddziały

TBF s.c.

Centrala

ul. Księcia Ziemowita 53

03-885 Warszawa

tel. kom. +48 504 422 096

e-mail: biuro@tbf.com.pl

 

tel/fax: (+48) 22 679 66 22

tel/fax: (+48) 22 678 34 13